Recomana.cat


Recomana també organitza activitats de mediació i d’acostament de les arts escèniques al públic amb la implicació dels nostres col·laboradors. A aquest conjunt d’activitats les hem anomenades recomanACCIONS
Un dels serveis que oferim és el de seguiment d'un procés de creació: un dels nostres crítics assisteix als assajos durant tres dies diferents i n'escriu una crònica de cada dia juntament amb suport gràfic. Així se segueix l'evolució del treball de les companyies abans de la seva presentació al públic. 


 
Tornen els Premis de la Crítica organitzats per Recomana. L’acte de lliurament tindrà lloc el 26 de març, dins dels actes del Dia Mundial del Teatre, a la Villarroel i serà conduït pels periodistes culturals Anna Pérez Pagès i Toni Puntí. Els guardons volen reconèixer l’excel•lència dels professionals i produccions catalanes de les arts escèniques que durant l’any 2017 hagin estat especialment valorats per la crítica.

Premis de la Crítica 2017  
Els finalistes (i guanyadors) del 2017 Els finalistes (i guanyadors) del 2017
7 de març de 2018
Recomana
  

L'espectacle ja no està en cartell.
 

Teatre XX

Espectacle 

Bodas de sangre (La Perla 29 / Direcció: Oriol Broggi) 

Boscos (La Perla 29 / Direcció: Oriol Broggi) 

L’ànec salvatge (Teatre Lliure / Direcció: Julio Manrique) 

Espectacle internacional 

A Winter’s Tale (Cheek by Jowl / Direcció: Declan Donnellan) 

Dvenadtsataia Noch (Nit de reis) (Cheek by Jowl / Festival Txèkhov de Teatre Internacional / Direcció: Declan Donnellan) 

La grenouille avait raison (Compagnie du Hanneton / Junebug / Direcció: James Thierée) 

Direcció d’escena 

Julio Manrique (L’ànec salvatge) 

Oriol Broggi (Bodas de sangre

Sílvia Munt (Les noies de Mossbank Road

Actriu principal 

Ex aequo Clara Segura, Marta Marco i Cristina Genebat (Les noies de Mossbank Road

Nora Navas (Bodas de sangre

Núria Espert (Incendios

Actor principal 

Lluís Homar (Ricard III

Pol López (La calavera de Connemara

Xicu Masó (El metge de Lampedusa

Actriu de repartiment 

Imma Colomer (Un tret al cap

Marta Millà (La calavera de Connemara

Teresa Vallicrosa (Els nens desagraïts) 

Actor de repartiment 

Javier Beltran (L’hostalera

Oriol Pla (La calavera de Connemara

Pablo Derqui (L’ànec salvatge

Musical 

Casi normales (Nostromo Live / Direcció: Luis Romero) 

Paquito Forever (Cia. uVe Teatre / Gataro-Almeria Teatre / Direcció: Víctor Alvaro) 

Tick Tick Boom (Versus Teatre / Direcció: Ferran Guiu) 

Text 

Els nens desagraïts (Llàtzer Garcia) 

Fairfly (Joan Yago) 

Un tret al cap (Pau Miró) 

Adaptació/dramatúrgia 

Ivànov (Âlex Rigola) 

Jane Eyre: una autobiografia (Anna M. Ricart) 

Medusa (Pablo Ley) 

Petit format 

El metge de Lampedusa (Teatre Lliure / Temporada Alta / Punt Produccions / Direcció: Miquel Gorriz) 

Fairfly (La Calòrica / Direcció: Israel Solà) 

Wasted (Íntims Produccions / Direcció: Iván Morales) 

Espai escènic 

Islàndia (Max Glaenzel) 

L’ànec salvatge (Lluc Castells) 

La calavera de Connemara (Marc Salicrú) 

Il·luminació 

Bodas de sangre (Pep Barcons) 

Boscos (Pep Barcons) 

L’ànec salvatge (Jaume Ventura) 

Vestuari 

Cabaret (Antonio Belart) 

L’ànec salvatge (Maria Armengol) 

Ricard III (María Araujo) 

Disseny de video 

Jane Eyre: una autobiografia (Eugenio Szwarcer) 

Júlia (Joan Rodón) 

Obabakoak (Sarah Derendinger) 

Espai sonor 

Ivànov (Nao Albet) 

L’ànec salvatge (Damien Bazin) 

Ricard III (Jordi Bonet) 

Música original/adaptada 

Bodas de sangre (Joan Garriga) 

Fang (Joan Cot) 

Jane Eyre: una autobiografia (Clara Peya) 

Sala 

Tantarantana Teatre (Projecte “El Cicló”) 

Noves tendències 

Guerrilla (Kunstfestivaldesarts / Noorderzon Performing Arts Festival / Steiricher Herbst / Conde de Torrefiel / Direcció: Tanya Beyeler i Pablo Gisbert) 

Màtria (Fira de Tàrrega / Temporada Alta / Carla Rovira / Direcció: Carla Rovira) 

Rebota, rebota y en tu cara explota (TNT/ Antic Teatre / Konvent / Direcció: Agnés Mateus i Quim Tarrida) 

Revelació 

Elisabet Casanovas (La senyora Florentina i el seu amor Homer

Elena Tarrats (L’ànec salvatge

José y sus Hermanas (Los bancos regalan sandwicheras y chorizos

Jurat: Joan-Anton Benach, Jordi Bordes, Sergi Dòria, Teresa Ferré, Santi Fondevila, Andreu Gomila, César López Rosell, Iolanda G Madariaga, Marcos Ordóñez, Juan Carlos Olivares, Ramon Oliver, Xavi Pardo, María José Ragué, José Carlos Sorribes, Andreu Sotorra i Pep Vila

  

Teatre familiar IV

Espectacle familiar 

Alícia, al país de les meravelles (Viu el Teatre. Direcció Jordi Andújar) 

La gallina dels ous d'or (Zum Zum Teatre. Direcció Ramon Molins) 

La nena dels pardals (Teatre al Detall. Direcció Joan Maria Segura) 

Jurat: Ferran Baile, Jordi Bordes, Núria Cañamares, Iolanda G Madariaga, Víctor Giralt, Andeu Sotorra, Carme Tierz i Josep M. Viaplana 

Espectacle per a joves 

Aüc (Les impuxibles. Direcció Carla Rovira) 

Barbes de balena (Anna Maria Ricart. Direcció Mònica Bofill) 

Los bancos regalan sandwicheras y chorizos (José y sus Hermanas. Direcció Sílvia Ferrando) 

Yerma (Projecte Ingenu. Direcció Marc Chornet) 

Jurat: Novaveu

Dansa IV

Espectacle 

O.V.N.I. (Big Bouncers/ Direcció Cecilia Colacrai, Mireia de Querol i Anna Rubirola) 

Bach (MalPelo/ Creació i direcció: María Muñoz) 

Sweet tyranny (Pere Faura) 

Espectacle internacional 

Auguri (Ballet du Nord/ Direcció: Olivier Dubois) 

Fest (Creació i direcció: Ivo Dimchev) 

The great tamer (Direcció: Dimitris Papaioannou) 

Ballarina 

Àngela Boix (Moaré d’Ariadna Montfort) 

Federica Porello (Bach de María Muñoz/Mal Pelo) 

Laila Tafur (Monstruo

Ballarí 

Julio León (Trànsit & Cuba/ Maria Rovira) 

Alejandro Silva (Trànsit & Cuba/ Maria Rovira) 

Junyi Sun (Dancing with frogs / Sol Picó) 

Coreografia 

La Fiesta (Israel Galván) 

L’estol (Roser López Espinosa) 

We love arabs (Hillel Kogan / Dròle de Dames) 

Solo 

Monstruo (Creació i interpretació: Laila Tafur) 

Perra de Nadie (Creació i interpretació: Marta Carrasco) 

What is the word (Creació i interpretació: Constanza Brncic) 

*Menció especial als 5 anys del Cicle Maldà en Dansa, per difondre la dansa i els joves creadors i intèrprets. 

*Menció pòstuma a la tasca del fotògraf de dansa Josep Aznar i a la realitzadora i especialista en vídeo i dansa Núria Font. 

Jurat: Clàudia Brufau, Sara Esteller, Montse Otzet, Bàrbara Raubert, Jordi Sora, Carmen del Val 

Arts de carrer III 

Espectacle 

Conseqüències (Moveo) 

Espera (Circ "eia") 

urGENTestimar (Ada Vilaró i Josep Perelló )

Jurat: Núria Cañamares, Aída Pallarès, Manuel Pérez i Muñoz, Oriol Puig Taulé i Mercè Rubià

En negreta, els finalistes guanyadors


COMPARTEIX